NRD Начало
Петък, 4 Април 2025
Начало Авансцена Владимир Рогожаров: Разликата между копие и фалшификат на картина е в намерението на художника
4521
Авансцена

Владимир Рогожаров: Разликата между копие и фалшификат на картина е в намерението на художника

Според него в днешно време е изключително сложно да се направи фалшификат. „Бих казал, че е почти невъзможно. Той отбелязва, че боите, ползвани преди са били с различни химичен състав.

| 26 Януари 2025, 08:02 ч.
Владимир Рогожаров: Разликата между копие и фалшификат на картина е в намерението на художника
Владимир Рогожаров: Разликата между копие и фалшификат на картина е в намерението на художника
Снимка © Личен

Разликата между копие и фалшификат на картина е в намерението на художника. Това каза художникът копист Владимир Рогожаров.

Американската музикална суперзвезда Бионсе дарява 2,5 млн. щатски долара, чрез своята фондация Be

Две вълнуващи изложби ще поставят началото на изложбения сезон  в галерия „Никола Петр

Галерия „Арте“ представя рисунки и графики на Петър Чуклев (

Бони и Марияна Боневи откриха тази вечер своята изложба „Прошепнати мечти“ в столично

Носителят на „Оскар“ Рами Малек изиграва главния герой в новия шпионски трилър &bdquo

Според него в днешно време е изключително сложно да се направи фалшификат.

„Бих казал, че е почти невъзможно. Защото технологията е на много високо ниво и буквално с микроскопи се изследват картините, знае се химичният състав на боите от различните векове. Така че в момента надали фалшификат може да мине за оригинал. По-скоро това се е случвало в миналия, по-миналия век и то точно поради липсата на толкова задълбочено изследване“, казва Рогожаров.

Той отбелязва, че боите, ползвани преди са били с различни химичен състав. Примерно старите майстори използват оловна бяла. Това е окис от олово и в момента тази боя не се произвежда. Тя е забранена, защото нанася доста сериозни щети върху дихателната система, изобщо върху художника. Така че по боите може да се хване винаги една картина дали реално е със съвременни материали или със стари, разказва Рогожаров. 

КОПИЯТА СА СЛОЖНА РАБОТА

„По принцип копистът работи, каквото си поиска. Въпросът е какво ще търсят клиентите. А те могат да поръчат много различни неща от различни периоди от различни епохи. Като се започне от Предренесанса, епохата на Ренесанса, Барока, дори до по-модернистични автори, примерно от периода на импресионистите като Ван Гог и Моне. Може би най-много поръчки съм имал за ренесансови произведения“, отбелязва Владимир Рогожаров.

Художникът Людмил Георгиев показва в новата си изложба може ли графиката да се превърне в живопис

Унгарският режисьор Саболч Хайду ще бъде гост отново на „София фил

Асоциацията на куклените театри в България („Акт-УНИМА“, българският

Режисьорът Раду Жуде продължава дисекцията си на съвременното румънско общество с "Континентал 25

„Лечебен“ дъжд преобразява поколението на промяната в новия филм „Клас

Копистът прави копия на чужди произведения. По думите му това е доста сложна работа - човек трябва да познава много техники, но и като технология да познава нещата.

„Има клиенти, които желаят картинки да бъдат изпълнени максимално близко до да техниката. Това отнема доста време. Примерно, аз съм работил по пет-шест месеца върху една картина. Доста е сложен процесът, работи се в различни слоеве, в много слоеве и всеки един слой трябва да бъде изсъхнал, за да може следващият да се нанесе, правят се велатури. Това са термини, които не са много познати за хората. Работи се изключително бавно, прецизно. Зависи от автора, който ще се копира“, разказва той.

И отбелязва, че старите ренесансови майстори се копират доста по-различно от Ванг Гог, например. При Ван Гог се търси повече експресията, движението, скоростта на рисуване, докато при Рафаело и Леонардо да Винчи съвсем по друг начин се подхожда, когато се работи. Копистът трябва да познава техниката на всеки от художниците, обяснява Рогожаров. 

КОПИЯ НА БЪЛГАРСКИ ХУДОЖНИЦИ

Случвало се е да му поръчват и копия на български художници.

„На Майстора две-три неща съм правил, на Мърквичка съм рисувал“, казва той.

В момента рисува копие на картината „Ръченица“ на Мърквичка и посочва, че ще му трябват няколко месеца, за да я направи.

По думите му трусни за изпълнение са Рембранд, Рубенс – майстори със сложни техники.

„100% няма как да се да се направи нещо. Той самият Рембранд не може да копира себе си. Той като технология ще си го направи, но това не е принтер, човекът е човек и винаги носи нещо от себе си в копието, колкото и да се стреми да го да го приближи до оригинала“, казва още Рогожаров.

РАБОТА ЗА ИТАЛИАНСКИ ГАЛЕРИИ

Около шест години той е работил за италиански галерии. Рисувал картините тук и ги изпращал в родината на Леонардо и Микеланджело.

„Работил съм за различни работодатели там. За две галерии – едната за копия в Рим, една в Милано и за един антиквариат пак в Рим“, обяснява Рогожаров.

„Като ученик изключително много се възхищавах на старите майстори и още тогава правех копия, защото ме вдъхновяват и човек много научава от тях“, разказва Рогожаров.

Брат му, който живеел в Италия, взел един негов каталог на копия и открил в Рим галерист, който щом видял работите на Владимир Рогожаров, се съгласил да работи с него. „За него работеха около 30 човека от целия свят, като българи бяхме само аз и една възрастна жена“, разказва той.

Копистът разказва, че тогава рисувал по 10-12 часа на ден.

„Превръщаш се в машина, там критерият е много висок. Трябва да се изпълняват поръчките, колкото е възможно по-бързо, но дойде период, в който се уморих психически и просто трябваше да прекъсна“, обяснява той.

Първите си копия прави още като ученик. „Доколкото си спомням е бил някакъв опит за копие на Мона Лиза“, казва той. Навлиза в този занаят, когато е на 21 години и вече 24 години работи това. Спрял е да брои колко копия е нарисувал, когато станали над 150. Досега е рисувал осем пъти копия на Мона Лиза. 

АВТОРСКИ КАРТИНИ

Владимир Рогожаров казва, че много обича да рисува свои авторски картини. Между поръчките за копия на произведения на стари майстори прави свои произведения.

„В момента, в който нещо ми се прииска, сядам и стига да имам физическото време, рисувам различни неща – портрети, пейзажи. Обичам да правя рисунки, обичам да рисувам върху тъмен черен картон с бял молив. Просто е по-различно, ефектно е и ми допада много. Няколко различни рисунки имам на Васил Левски и някои от тях са известни във фейсбук“, казва Рогожаров.

Владимир Рогожаров е роден във Видин. Завършва гимназия „Св. св. Кирил и Методий”  с профил „Живопис“ в родния си град. Интересът към рисуването бил породен от дядо му - фотограф. Наблюдавал как работи дядо му и стоял при него в лабораторията при изработването на снимките. Владимир Рогожаров получава като подарък от него няколко книги, свързани с художници, което още повече засилва интереса му към рисуването. Негови картини има в много държави, сред които САЩ, Великобритания, Русия, Германия, Швейцария.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралната комедия „Петък вечер“ ще гостува на ямболска сцена
Театралната комедия „Петък вечер“ ще гостува на ямболска сцена на 17 април. Постановката ще се играе в Зрителната зала на Община Ямбол, като е подходяща за публика над ...
Държавен куклен театър "Дора Габе" ще представи новата си пиеса "Кой е по, кой е най"
Държавен куклен театър  "Дора Габе" в Добрич ще представи новата си пиеса "Кой е по, кой е най" на 6 април, съобщават от културната институция. Режисьор е Румен Куртев, сцено ...
Ein deutsches Requiem на Брамс ще звучи в зала „България“
Ein deutsches Requiem на Брамс звучи на 10 април в зала „България“, в изпълнение на Софийската филхармония, под палката на маестро Георги Димитров, съобщават от филхарм ...
Художничката Ема Йорданова представя изложбата „Дивертименто“
Художничката Ема Йорданова озаглавява своята дванадесета самостоятелна изложба живопис „Дивертименто“. Картините ще бъдат изложени от 17 април до 10 май в столичната г ...
Нора Ампова: Йокута е моят разказ, който да ни поведе към пътуването навътре, но и отвъд
Желанието да експериментирам ме движеше напред и произведенията започнаха да придобиват обемна форма, навлизайки все повече в пространството. Каква обаче е човешката намеса в приро ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
За Великден в Стралджа организират концерт на поп звездата Миро
В навечерието на Великден поп изпълнителят Миро ще изнесе концерт в град Стралджа (област Ямбол) на 19 април. Това е нашият великденски подарък към вас, жителите и гостите на град ...
"Черна комедия" гостува за първи път на сцената на Драматичен театър "Адриана Будевска"
Постановката "Черна комедия" на Театър "Българска армия" ще гостува за първи път на сцената на Драматичен театър "Адриана Будевска" на 7 април, съобщават организаторите от "Арт ате ...
Театралната комедия „Петък вечер“ ще гостува на ямболска сцена
Театралната комедия „Петък вечер“ ще гостува на ямболска сцена на 17 април. Постановката ще се играе в Зрителната зала на Община Ямбол, като е подходяща за публика над ...
Четири театрални постановки, две изложби и ученическо състезание ще има в Дом на енергетика в Козлодуй през април
Четири театрални постановки ще бъдат представени на сцената на Дом на енергетика в Козлодуй през април, показва програмата на културната институция, публикувана на официалната им ф ...
Кукленият театър в Търговище ще представи на публиката ново заглавие
Кукленият театър в Търговище ще представи на публиката ново заглавие. Спектакълът „Детската градина на Златка“ ще бъде поставен премиерно на 11 април, съобщават от тру ...
Тикер в 00:00 ч.
В навечерието на Великден поп изпълнителят Миро ще изнесе концерт в град Стралдж ...
Начало Авансцена
4521
Авансцена

Владимир Рогожаров: Разликата между копие и фалшификат на картина е в намерението на художника

Според него в днешно време е изключително сложно да се направи фалшификат. „Бих казал, че е почти невъзможно. Той отбелязва, че боите, ползвани преди са били с различни химичен състав.

| 26 Януари 2025, 08:02 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Владимир Рогожаров: Разликата между копие и фалшификат на картина е в намерението на художника
Владимир Рогожаров: Разликата между копие и фалшификат на картина е в намерението на художника
Снимка © Личен

Разликата между копие и фалшификат на картина е в намерението на художника. Това каза художникът копист Владимир Рогожаров.

Според него в днешно време е изключително сложно да се направи фалшификат.

„Бих казал, че е почти невъзможно. Защото технологията е на много високо ниво и буквално с микроскопи се изследват картините, знае се химичният състав на боите от различните векове. Така че в момента надали фалшификат може да мине за оригинал. По-скоро това се е случвало в миналия, по-миналия век и то точно поради липсата на толкова задълбочено изследване“, казва Рогожаров.

Той отбелязва, че боите, ползвани преди са били с различни химичен състав. Примерно старите майстори използват оловна бяла. Това е окис от олово и в момента тази боя не се произвежда. Тя е забранена, защото нанася доста сериозни щети върху дихателната система, изобщо върху художника. Така че по боите може да се хване винаги една картина дали реално е със съвременни материали или със стари, разказва Рогожаров. 

КОПИЯТА СА СЛОЖНА РАБОТА

„По принцип копистът работи, каквото си поиска. Въпросът е какво ще търсят клиентите. А те могат да поръчат много различни неща от различни периоди от различни епохи. Като се започне от Предренесанса, епохата на Ренесанса, Барока, дори до по-модернистични автори, примерно от периода на импресионистите като Ван Гог и Моне. Може би най-много поръчки съм имал за ренесансови произведения“, отбелязва Владимир Рогожаров.

Копистът прави копия на чужди произведения. По думите му това е доста сложна работа - човек трябва да познава много техники, но и като технология да познава нещата.

„Има клиенти, които желаят картинки да бъдат изпълнени максимално близко до да техниката. Това отнема доста време. Примерно, аз съм работил по пет-шест месеца върху една картина. Доста е сложен процесът, работи се в различни слоеве, в много слоеве и всеки един слой трябва да бъде изсъхнал, за да може следващият да се нанесе, правят се велатури. Това са термини, които не са много познати за хората. Работи се изключително бавно, прецизно. Зависи от автора, който ще се копира“, разказва той.

И отбелязва, че старите ренесансови майстори се копират доста по-различно от Ванг Гог, например. При Ван Гог се търси повече експресията, движението, скоростта на рисуване, докато при Рафаело и Леонардо да Винчи съвсем по друг начин се подхожда, когато се работи. Копистът трябва да познава техниката на всеки от художниците, обяснява Рогожаров. 

КОПИЯ НА БЪЛГАРСКИ ХУДОЖНИЦИ

Случвало се е да му поръчват и копия на български художници.

„На Майстора две-три неща съм правил, на Мърквичка съм рисувал“, казва той.

В момента рисува копие на картината „Ръченица“ на Мърквичка и посочва, че ще му трябват няколко месеца, за да я направи.

По думите му трусни за изпълнение са Рембранд, Рубенс – майстори със сложни техники.

„100% няма как да се да се направи нещо. Той самият Рембранд не може да копира себе си. Той като технология ще си го направи, но това не е принтер, човекът е човек и винаги носи нещо от себе си в копието, колкото и да се стреми да го да го приближи до оригинала“, казва още Рогожаров.

РАБОТА ЗА ИТАЛИАНСКИ ГАЛЕРИИ

Около шест години той е работил за италиански галерии. Рисувал картините тук и ги изпращал в родината на Леонардо и Микеланджело.

„Работил съм за различни работодатели там. За две галерии – едната за копия в Рим, една в Милано и за един антиквариат пак в Рим“, обяснява Рогожаров.

„Като ученик изключително много се възхищавах на старите майстори и още тогава правех копия, защото ме вдъхновяват и човек много научава от тях“, разказва Рогожаров.

Брат му, който живеел в Италия, взел един негов каталог на копия и открил в Рим галерист, който щом видял работите на Владимир Рогожаров, се съгласил да работи с него. „За него работеха около 30 човека от целия свят, като българи бяхме само аз и една възрастна жена“, разказва той.

Копистът разказва, че тогава рисувал по 10-12 часа на ден.

„Превръщаш се в машина, там критерият е много висок. Трябва да се изпълняват поръчките, колкото е възможно по-бързо, но дойде период, в който се уморих психически и просто трябваше да прекъсна“, обяснява той.

Първите си копия прави още като ученик. „Доколкото си спомням е бил някакъв опит за копие на Мона Лиза“, казва той. Навлиза в този занаят, когато е на 21 години и вече 24 години работи това. Спрял е да брои колко копия е нарисувал, когато станали над 150. Досега е рисувал осем пъти копия на Мона Лиза. 

АВТОРСКИ КАРТИНИ

Владимир Рогожаров казва, че много обича да рисува свои авторски картини. Между поръчките за копия на произведения на стари майстори прави свои произведения.

„В момента, в който нещо ми се прииска, сядам и стига да имам физическото време, рисувам различни неща – портрети, пейзажи. Обичам да правя рисунки, обичам да рисувам върху тъмен черен картон с бял молив. Просто е по-различно, ефектно е и ми допада много. Няколко различни рисунки имам на Васил Левски и някои от тях са известни във фейсбук“, казва Рогожаров.

Владимир Рогожаров е роден във Видин. Завършва гимназия „Св. св. Кирил и Методий”  с профил „Живопис“ в родния си град. Интересът към рисуването бил породен от дядо му - фотограф. Наблюдавал как работи дядо му и стоял при него в лабораторията при изработването на снимките. Владимир Рогожаров получава като подарък от него няколко книги, свързани с художници, което още повече засилва интереса му към рисуването. Негови картини има в много държави, сред които САЩ, Великобритания, Русия, Германия, Швейцария.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралната комедия „Петък вечер“ ще гостува на ямболска сцена
Държавен куклен театър "Дора Габе" ще представи новата си пиеса "Кой е по, кой е най"
Ein deutsches Requiem на Брамс ще звучи в зала „България“
Художничката Ема Йорданова представя изложбата „Дивертименто“
Нора Ампова: Йокута е моят разказ, който да ни поведе към пътуването навътре, но и отвъд
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
За Великден в Стралджа организират концерт на поп звездата Миро
Цветни аспекти
"Черна комедия" гостува за първи път на сцената на Драматичен театър "Адриана Будевска"
Авансцена
Театралната комедия „Петък вечер“ ще гостува на ямболска сцена
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.